Porovnanie so Simpsonovcami

V tejto sekcii by som rád podrobne porovnal tieto dva seriály, ale nie čo sa týka grafiky, ktorú má Futurama samozrejme lepšiu, pretože je novšia ale z hľadiska príbehu.


Obrázok bitka

Už od začiatku treba zdôrazniť, že kým Simpsonovci si držia taký ešte trocha rozprávkový dojem, Futurama rozhodne pre 10 ročné deti nie je určená, štýl humoru aj príbeh je tam jednoducho dospelejší. Vo Futurame sú zlodeji nie vždy potrestaní ako v Simpsonovcoch a jedna z najdôležitejších postáv Bender je gambler, alkoholik, fajčiar (aj na verejných miestach :D ), pozerá porno, nadáva (relatívne slušne, rozhodne nie na štýl South Parku), za pomoc priateľom chce peniaze, má oplzlé reči (v rámci slušnosti), je bezcitný, kradne až notoricky - ako kleptoman. A nie vždy je potrestaný, je to niečo na spôsob Barta, no oveľa horšie.

Tiež vám v Simpsonovcoch liezli na nervy piesne, či rôzne výnimočné epizódy typu „Cena Smíchu“? V tom prípade mám pre vás dobrú správu! Spev vo Futurame je nielen zriedkavejší, ale aj oveľa kvalitnejší než spev v Simpsonovcoch a k niektorým piesňam sa radi vrátite aj viackrát. Je to pravdepodobne tým, že postavy vo Futurame majú normálnejšie hlasy (mám na mysli originálny dabing) než má v Simpsonovcoch napríklad šerif Wiggum, alebo Marge.

A čo sa týka špeciálnych epizód, jediné epizódy bez celistvého deja sú tie zo série „Anthology of Interest“ a aj tie sú (zatiaľ) iba dve a navyše zábavné – niečo na spôsob čarodejníckych dielov Simpsonovcov. Všetky ostatné však majú plnohodnotný zábavný príbeh, tak ako má byť.

Futurama má navyše tú výhodu, že vďaka sci-fi prostrediu v ktorom sa odohráva, mohli autori naplno popustiť uzdu svojej fantázii a dohnať seriál až k naprostej absurdnosti – ľudia popíjajú návykovú limonádu z červých výkalov, reklamné spoty ich prenasledujú aj v snoch a všetky slávne osobnosti z minulosti sú uchovávané v sklenených nádobách (teda aspoň ich hlavy) vďaka čomu si z nich tvorcovia seriálu môžu robiť posmech aj keby už mali byť dávno po smrti.

Veľkým rozdielom medzi týmito dvoma seriálmi je hlavne myšlienka a celkový dojem jednotlivých epizód. Zatiaľ čo v Simpsonovcoch je väčšia častí hlavne o humore, vo Futurame nájdete aj mnoho romantiky, citov a lásky, ale aj smútku a niekedy až dojímavé scény. Niežeby toto v Simpsonovcoch nebolo, ale väčšinou boli takéto chvíľky odľahčené humorným a tak trochu detskejším prístupom. Futurama však diváka necháva tak trochu nahliadnuť aj do vnútorného sveta postáv a to v Simpsonovcoch nebolo. Futurama je však stále hlavne humorným seriálom a jej humor má k Simpsonovskému humoru veľmi blízko. Opäť sa môžeme tešiť na neschopných lenivcov, alkoholikov, mafiu, či senilných starcov a ak ste mali radi mimozemšťanov Kanga a Koda zo Simpsonovcov, ani tu vás Futurama nesklame a mimozemšťanov, ktorí pohŕdajú ľuďmi a snažia sa zničiť či ovládnuť Zem, sa vám dostane dokonca dvojnásobnej dávky v podobe televízneho moderátora Morba, alebo vládcu mocných Omikroňanov, Lrrr. Aj hlavné postavy sú si charakterovo podobné s tými Simpsonovskými. S ktorými, to sa dozviete v sekcii Charakteristika postáv. Za všetkých spomeniem napríklad podobnosť lenivého, hlúpeho, ale zato v hĺbke citlivého a milujúceho Homera Simpsona a Filipa Frya.

Ale nebojte sa, že vo Futurame nájdete len staré otrepané fóry zo Simpsonovcov zamaskované do futuristického prostredia. Futurama totiž prináša mnohokrát viac originality a zábavy než najnovšie diely Simpsonovcov, v ktorých sa už zápletky začínajú opakovať len s istými obmenami. Jej jedinou chybou je bohužiaľ to, že doposiaľ bolo vyrobených len 5 sérii  (plus  šiesta zostrihaná zo 4roch Futurama filmov) čo je v porovnaní so Simpsonovskými 21. sériami len malý zlomok a nám zostáva len čakať na nové diely, ktoré sa majú objaviť v júni 2010.